Składnica OPL w gmachu „Telkomu” przy ul. Nowogrodzkiej – wrzesień 1939 r.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst jest relacją z ostatnich dni sierpnia i pierwszych dni września 1939 w Warszawie. Autorka, jako harcerka należąca do tzw. Czarnej Jedenastki (XI WŻDH im. Zawiszy Czarnego przy gimnazjum i Liceum Haliny Gepner w Warszawie, ul. Moniuszki 8), została powołana wraz z grupą kilku dziewcząt z jej drużyny rozkazem Komendy Pogotowia Harcerek do służby w Centralnej Składnicy Obrony Przeciwlotniczej.
Swą pracę rozpoczęła 27 sierpnia w gmachu Urzędu Telekomunikacji na rogu ul. Nowogrodzkiej i Poznańskiej, gdzie pełniła dyżury przy obsłudze łącznic, za pośrednictwem których do komendy składnicy docierały meldunki o ruchu samolotów niemieckich na terytorium Polski. Autorka wspomina, że ostatnie dni poprzedzające wybuch wojny były na jej posterunku raczej spokojne, jednak 1. września diametralnie zmienił sytuację, gońcy nie nadążyli z przekazywaniem nadchodzących meldunków. Opowiada dramatyczne chwile, kiedy w kolejnych dniach krąg nacierających samolotów wroga coraz bardziej zacieśniał się wokół Warszawy, a kolejne stacje przekaźnikowe z kraju milkły, bowiem przestawały istnieć. Relacja kończy się na dniu 7. września, kiedy harcerki zostały odwołane z tej służby, ponieważ nie było już dla nich pracy (wystarczył sam stały personel).
 

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Opis fizyczny: 
mps. 4 k., poszyte.; 30 cm
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2293/7
Tytuł kolekcji: 
Akta Jadwigi Podrygałło
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Akta personalne
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja