[„Stanisława Gauze: Moja pierwsza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej” (1951–1961)]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Wspomnienia Stanisławy Gauze z jej pierwszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczyna opis wakacyjnego pobytu w Mszanie Dolnej. Tam od jednej z gospodyń otrzymuje propozycję udziału w pielgrzymce. Wraz z gospodynią, która staje się jej towarzyszką i opiekunką w nieznanym dotąd świecie, wyrusza z Mszany do Kalwarii i bierze udział w religijnych uroczystościach pasyjno-maryjnych. Relacja Gauze jest barwnym i żywym zapisem wrażeń z tego okresu. Autorka, często z humorem i dystansem, zarówno do siebie samej, jak i wobec otaczającej rzeczywistości, ukazuje codzienność i warunki pielgrzymowania (m.in. posiłki, odpoczynek, nocleg). Obrzędy i zwyczaje będące częścią drogi krzyżowej zostają przez autorkę drobiazgowo zrelacjonowane (np. wymogi obowiązujące pielgrzymkowych nowicjuszy), podobnie jak cały lokalny koloryt mijanych miejsc. Ponadto wspomnienia zawierają fragmenty ukazujące zderzenie dwóch światów: obyczajowości miejskiej i wiejskiej. Poza opisem udziału w pielgrzymce, Gauze przedstawia także samą Kalwarię, klasztor oo. bernardynów, wystawę mebli i malarstwa, na które wybrała się podczas pobytu w tym mieście. Całość kończy relacja z drogi i powrotu do Mszany Dolnej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Moja pierwsza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
42 k.; 30 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm.W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15579/II, mf 29788
Uwagi: 
Maszynopis, stan bardzo dobry, nieliczne poprawki długopisem (niebieski i czarny tusz). Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
uroczystości maryjne, droga krzyżowa, cudowny obraz Maryi Kalwaryjskiej, sanktuarium pasyjno-maryjne, Mszana Dolna, pielgrzymowanie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1951 do 1961
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia