Szkic wspomnieniowy

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Wspomnienia Emilii Chłapowskiej adresowane do ZNiO we Wrocławiu. Autorka na wstępie podkreśla, że będą one niepełne, gdyż z racji wieku pamięć ją zawodzi. Dokument jest krótką, ale bogatą historią rodziny autorki – Sczanieckich, oraz bliskich ze strony męża – Chłapowskich „3 pokolenia w górę”. Sporo miejsca poświęca Chłapowska niezwykłym kobietom, które odegrały ważną rolę w jej życiu: swojej matce chrzestnej (siostrze pradziadka) Emilii Sczanieckiej oraz jej trzem siostrzenicom – Marii, Klaudynie (Klaudii) i Sewerynie.

Dokument jest szczegółowym portretem życia autorki, obejmującym zarówno jej dzieciństwo spędzone z ojcem i bratem, jak i późniejsze lata z czasu małżeństwa. Autorka opisuje m.in.: dom rodzinny, odebraną edukację, pracę i znajomych ojca. Przedstawia majątek Chłapowskich: Bagdad (nazwany tak po sprowadzonym z Mezopotamii ogierze), gdzie mieszkała z mężem, znaną wówczas hodowlę koni anglo-arabskich, sąsiadów, prace w gospodarstwie, zwyczaje i obyczaje wówczas obowiązujące (m.in. w czasie Wielkanocy). We wspomnieniach autorka tworzy listę działaczy politycznych ze swojej bliższej i dalszej rodziny, m.in. posłów sejmu w Berlinie czy dyplomatów oraz duchownych i innych postaci z szerokich kręgów rodzinnych, które zaistniały w życiu publicznym na przestrzeni lat. Wspomnienia ukazują również losy rodziny autorki podczas kolejnych wojen i w okresie międzywojennym. Chłapowska podkreśla w nich rolę dworu w tym czasie („Na terenie Gen. Guberni dwór odegrał swoją rolę w 100%”).

Wspomnienia mają charakterze raczej faktograficzny, bez zabarwień osobistych. Chłapowska występuje w roli kronikarki historii swojej rodziny, kładąc nacisk na jak najdokładniejsze przedstawienie jej losów. Spisując i przekazując bogactwo szczegółów, faktów i konkretów, ocala dzieje i losy rodziny przed zapomnieniem. Nie pisze natomiast o sobie, o swoim czynnym udziale nie tylko w powstaniu wielkopolskim, ale i o innych swoich aktywnościach – te są zaledwie wzmiankowane na tle pozostałych informacji. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Złotów
Opis fizyczny: 
[1] k., 18 s. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1967
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 170/81
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu, miejscami trudno czytelny. Zapis obustronny, długopis (niebieski tusz). Paginacja autorki. Autorce zdarza się mylnie wpisać daty roczne – np. zamiast 1863 wpisuje 1963. Papier w kratkę, pożółkły. Wspomnienia kończy lista uroczystości, w których autorka brała udział wraz z mężem. Lista zawiera krótki ich opis, przy niektórych wydarzeniach Chłapowska dodatkowo podaje lokalizację i konkretne daty dzienne (m.in.: pokaz koni w Nakle, Wystawa Rolnicza w Wyrzysku).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
czwartek, Grudzień 7, 1967
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
historia i życie rodzin Chłapowskich i Szczanieckich, ziemiaństwo polskie w zaborze pruskim, I i II wojna światowa, majątek Bagdad, Mieczysław Chłapowski, rola szlachty/arystokracji w życiu społecznym, publicznym i politycznym, życie we dworze
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1863 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia