Szpital na Czystem i ja.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka opisuje działalność Szpitala Żydowskiego na Czystem od początku wojny prawie do chwili jego likwidacji. Obszernie pisze o pracy w trakcie kampanii wrześniowej i okupacji. Opisuje proces przeniesienia szpitala do getta i jego zadania na nowym miejscu (braki leków, opatrunków, problemy lekarzy i pielęgniarek).

W tekście znajdują się informacje osobiste dotyczące między innymi córki Autorki, która w styczniu 1943 roku przedostała się na „aryjską stronę”. Autorce udało się uciec z getta w niedługi czas potem. Napisała o spotkaniu z córką i wspólnym ukrywaniu się przez okres około 2 tygodni, opisała też rozstanie.

Tekst urywa się na roku 1943, brak informacji o dalszych losach Autorki. Wiadomo, że jej córka nie przeżyła okupacji, nie wiadomo jednak jak i kiedy zmarła. Autorka nie zostawiła żadnych informacji co do miejsca swojego pobytu w okresie od 1943 do 1945 roku. Tekst przekazała do archiwum samodzielnie.

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
Rękopis 150 stron w 6 zeszytach (luźne kartki), odpis w maszynopisie 55 stron.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Wszystkie karty zachowane, niektóre w kiepskim stanie, ale czytelne.
Sygnatura: 
302/160
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia