Wspomnienia nauczycielki z lat 1948-1953

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Wspomnienia Władysławy Drobnik dotyczą początków jej pracy w zawodzie nauczycielki, przypadających na lata 1948–1953. Autorka opisuje m.in.: kolejne miejsca pracy, swoje obowiązki, szczegóły z zakresu organizacji pracy i nauki w szkole (pisze na przykład, że po wspólnym posiłku w klasie dzieci podchodziły do nauczyciela z własnymi łyżkami po porcję tranu i kawałek solonego chleba), innych nauczycieli i uczniów. Dokument jest ponadto zapisem zachodzących w szkole zmian, będących efektem umacniania się nowej władzy i wizji nauczania (m.in. wypieranie religii ze szkół). Panującą atmosferę otwartości i radości stopniowo zastępuje podejrzliwość i nieufność, zaczynają się też szykany wobec tych, którzy jawnie głoszą swoje przekonania religijne i sprzeciwiają się wprowadzanym zmianom. Wątki religijne często pojawiają się we wspomnieniach Drobnik, zarówno w kontekście jej własnych poglądów, jak i przy okazji opowieści o tych, którzy mieli odwagę nie tylko głośno wyrażać, ale i bronić swoich przekonań. Autorka podkreśla znaczenie roli nauczyciela w procesie kształcenia dzieci oraz przedstawia swoje rozumienie misji w tym zawodzie. Na marginesie wspomnień pojawiają się śladowe informacje o życiu osobistym autorki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Kim właściwie jestem jako nauczyciel
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
90-100 k. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Uwagi: 
Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadeusza Gocławskiego: 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945-1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?”. Maszynopis o charakterze czystopisu. Na pierwszej karcie wspomnień dopisek w przestrzeni międzywierszowej: „Wspomnienia nauczycielki z lat 1948-1953” (długopis, niebieski tusz). Luźne karty zebrane spinaczem. Dołączona karteczka z danymi autorki: nazwisko, adres (długopis, niebieski tusz). Na pierwszej karcie w prawym górnym rogu wpisana data wpłynięcia (prawdopodobnie) dokumentu do archiwum: 19.09.88 r. (długopis, czarny tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca nauczycielki, organizacja szkolnictwa po 1945 r., edukacja po 1945 r.
Zakres chronologiczny: 
Od 1948 do 1953
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia