Wspomnienia o ojcu, Bolesławie Tyńskim

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Spisane notarialnie wspomnienie Bożeny Czarneckiej o jej ojcu, Bolesławie Tyńskim, urodzonym w 1906 r., który m.in. był jednym z najmłodszych biorących czynny udział w walkach o Lwów, gdyż mając zaledwie 13 lat wstąpił w szeregi Orląt Lwowskich. Autorka przybliża postać ojca, przytaczając przede wszystkim fakty z jego działalności narodowej i konspiracyjnej – brak tam natomiast osobistych wspomnień z życia rodzinnego, ukazujących Tyńskiego jako ojca, nie działacza. Głównym wątkiem wspomnień jest aresztowanie ojca w 1940 r., (wtedy widzieli się po raz ostatni), a także okres przetrzymywania go we lwowskim więzieniu aż do wejścia wojsk niemieckich w 1941 r. Czarnecka opisuje okoliczności aresztowania, śledztwo, niepewność w oczekiwaniu na uwolnienie ojca i w końcu wiadomość o jego śmierci. Świadomie nie podaje w swoim wspomnieniu zbyt wielu dat, nazwisk czy adresów. Tłumaczy to z jednej strony wyuczonym ich niezapamiętywaniem, zaś z drugiej, niechęcią matki do udzielania szczegółowych informacji na temat ojca autorki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Jasło
Opis fizyczny: 
13 k., 2 k.; 30 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 77/92
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Dokument potwierdzony notarialnie, poza pierwszą stroną – na każdej pieczęć notariusza (czerwona). Na odwrocie ostatniej strony informacje notarialne. Karteczka z danymi autorki (pióro, niebieski atrament). Foliacja autorki, kartki zszyte metalowymi zszywkami. Do wspomnień autorki dołączone wspomnienie o Bolesławie Tyńskim autorstwa Czesława Malczewskiego (2 k.), siostrzeńca Tyńskiego, również poświadczone notarialnie, z pieczęciami (fioletowe – dwie okrągłe, jedna prostokątna) i podpisem autora na ostatniej karcie.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Czerwiec 26, 1992
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
walki o Lwów 1918-1919, konspiracja, wejście wojsk radzieckich do Lwowa, aresztowania Polaków, wkroczenie wojsk niemieckich do Lwowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1918 do 1942
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia