Wyjazd z Oświęcimia

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Na zasób składają się wspomnienia trzech więźniarek obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu: Haliny Smoleńskiej, Wandy Patoczki i Celiny Śliwińskiej-Neville, które spisały swoje teksty po wyzwoleniu. Wszystkie utwory odznaczają się walorami literackim, narracja jest zindywidualizowana, a opis życia w Auschwitz wielowymiarowy.

Halina Smoleńska opisuje ewakuację więźniarek i więźniów. Po długim pobycie w obozie narratorka zachwyca się widokiem lasów i pól, uświadamiając sobie, że zapomniała jak może wyglądać szczęście. Więźniarki są transportowane w bydlęcym wagonie i nie wiedzą, dokąd zmierzają. Przez sześć dni pociąg stoi w tunelu, w tym czasie nikt nie dostarcza im jedzenia ani wody. Gdy docierają do celu, autorka po wyjściu z wagonu znowu widzi drut kolczasty i baraki. Nadzieja związana z opuszczeniem Auschwitz zostaje skontrastowana w tekście Smoleńskiej z bezlitosną rzeczywistością kolejnego obozu koncentracyjnego. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
?
Opis fizyczny: 
19 k.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
udostępniane na potrzeby badań
Data powstania: 
Od 1945 do 1976
Stan zachowania: 
Niektóre karty uszkodzone, pozaginane, w kilku miejscach atrament wyblakły.
Sygnatura: 
Akc. 10604
Uwagi: 
Fragment tekstu został opublikowany na łamach „Słowa Powszechnego” nr 44 (10730), 23 kwietnia 1982 r. W teczce znajduje się wycinek z tej gazety.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum osobiste
Główne tematy: 
transporty więźniarek, rzeczywistość obozu koncentracyjnego
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia