obóz pracy

[brak]

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała pod koniec 1945 roku. Tytuł nieuwzględniony w inwentarzu archiwalnym "Skarżysko-Kamienna". Opis warunków pracy w obozie pracy w Skarżysku-Kamiennej. Autorka zanotowała, że pracowała przy czyszczeniu granatów.Znakomita część relacji dotyczy bicia, znęcania się nad więźniami, umęczania i upokarzania. Autorka opisała przypadek zakatowania na śmierć chłopca, który odszedł od pracy do ubikacji, oraz śmiertelnego pobicia Żyda z Łodzi, który przemycił do obozu tałes i tefilin.

[brak]

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała pod koniec 1945 roku.

Tytuł nieuwzględniony w inwentarzu archiwalnym "Skarżysko, Werk C".

Tekst dotyczy pobytu Autorki w obozie pracy w Skarżysku. Kobieta została przydzielona do grupy czyszczącej pięćdziesięciokilogramowe granaty. Zanotowała, że więźniowie musieli wykupywać się strażnikom i komendantowi, inaczej trafiali do grup wykonujących najcięższe prace – chodzi między innymi o pracę z trotylem. Krótki fragment dotyczy zdrowotnych skutków wykonywania tego zadania.

[brak]

Relacja 8 października 1945 roku. Dotyczy okresu od 1939 do 1943 roku.

Tekst otwierają informacje dotyczące wyjazdu Autorki i jej rodziny z Krakowa. W sierpniu 1939 roku przedostali się najpierw do Chełma Lubelskiego, a następnie do Huty Stepańskiej koło Równego. Na miejscu znaleźli się w dniu, w którym miejscowość zajęła Armia Czerwona. Po krótkim czasie rodzina przeprowadziła się do Lwowa. Przebywali tam do listopada 1941 roku.

[brak]

Relacja z datą 18 września 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1944 roku.

[brak]

Relacja spisana w 1944 roku. Dotyczy wydarzeń z roku 1944.

Tekst otwierają informacje dotyczące aresztowania Autorki we wrześniu 1944 roku pod zarzutem słuchania radia. Kobieta została aresztowania i osadzona w więzieniu we Wrocławiu. Opisała pobieżnie wygląd placówki, oraz przesłuchania jakim była poddawana.

Następnie zrelacjonowała przeniesienie do Poznania, na dalsze przesłuchania.

[brak]

Relacja spisana 2 lutego 1945 roku w Lublinie. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1941 do 1945 roku.

[brak]

Relacja spisana 9 stycznia 1946 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1939 a 1945 rokiem.

[BT]

Relacja dotyczy wydarzeń z roku 1944.

Wspomnienie zbudowane jest wokół wspomnienia o brutalności jednej z aufzeherek – Polki (podaje nazwisko).

Autorka rozpoczyna od wspomnienia przemocy wobec ciężarnej, romskiej kobiety z obozu w Płaszowie. Kobieta ta była przez nadzorczynię kopana po brzuchu. Relacja jest lakoniczna, pisana prostymi zdaniami.

Kończąc relację, Autorka wspomina, że poszkodowanych przez strażniczkę jest tak wiele, że nie jest w stanie wymienić wszystkich nazwisk i przypadków przemocy.

[brak]

Relacja bez daty. Prawdopodobnie dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1941 a 1943 rokiem.

Tekst otwierają informacje o przewiezieniu Autorki z Auschwitz do obozu pracy w Halbstadt (Mezimsti, Czechy). Główna część relacji stanowi opis tego obozu. Autorka zanotowała, że więźniarki (600 kobiet, z czego około 50 Żydówek z Węgier) mieszkały w budynku fabryki nici, w której część z nich pracowała – w okolicy nie było innych zabudowań mieszkalnych. W tym samym budynku znajdowała się kuchnia, łaźnia i biuro.

Teren wokół obozu otaczał drut kolczasty.

[brak]

Relacja bez daty. Dotyczy prawdopodobnie wydarzeń pomiędzy 1940 a 1943 rokiem.

Tekst stanowi opis obozu Rogau (Rogów Opolski). Autorka zapisała, że obóz znajdował się na skraju lasu, około pół godziny drogi od miasta.

Zapisała, że otaczał go drut kolczasty, bramy strzegli SSmani. Wewnątrz ogrodzenia stało 10 drewnianych baraków.

Strażnicy i komendant (Ślązak) źle traktowali więźniów, często wymierzali kary takie jak bicie.

Strony

Subskrybuj RSS - obóz pracy