wypoczynek

b.t. [Szanownej Towarzyszce Profesor…]

Zbiór kartek i listów do Żanny Kormanowej pisanych głównie z wyjazdów wypoczynkowych w góry (najczęściej w Tatry). Autorka dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu, opowiada o swoich wycieczkach górskich. Z korespondencji wynika, że chodzenie po górach to dla niej wielka pasja i przyjemność. W korespondencji znajdujemy krótkie opisy miejscowości, w których przebywa i co zwiedziła. Niektóre wyjazdy związane są z kuracją w sanatorium (Ciechocinek, Zakopane, Szczawno). Pojawiają się też wzmianki dotyczące jej pracy zawodowej (jest nauczycielką) i naukowej (kilkakrotnie wspomina o pisaniu pracy).

Israel

Autorka prowadzi dziennik ze swojej podróży do Izraela. Wyrusza z lotniska w Londynie. Opisuje lot na poszczególnymi krajami. Potem poznajemy jej pierwsze wrażenia z obcego kraju. Opisuje swoje spostrzeżenia, co widzi dookoła. Stwierdza, że dużo jest tam turystów ze Skandynawii i Niemiec. Do Niemców ma szczególnie krytyczny stosunek, podkreśla, że są hałaśliwi i że wszędzie się panoszą. Nie podoba jej się, że w sklepach i muzeach zagadują ją po niemiecku.

b.t. [Niniejszym zawiadamiamy, że tytułem…]

Zbiór listów prywatnych i służbowych do Żanny Kormanowej. Kobiety znają się bardzo dobrze. W listach prywatnych autorka zwraca się do adresatki bezpośrednio „Droga Żaniu”, jedynie listy służbowe pisane są językiem oficjalnym: jako Naczelnik Wydziału w Ministerstwie Oświaty (21.06.1949 r.), czy jako Redaktor Naczelny w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych (1.06.1952 r.).

b.t. [Droga Pani Profesor…]

List do Żanny Kormanowej podpisany przez Marię i Artura Eisenbachów.

Autorka pisze o chorobie męża. Już przed wyjazdem z Warszawy nie był w najlepszej formie, a tam jeszcze się zaziębił i dostał gorączki. Musi leżeć w łóżku, co dla niego jest małą klęską. Zostają tam jeszcze 8 dni i ma nadzieję, że się wszystko jakoś ułoży. Po powrocie postarają się zadzwonić, by zdać relację z codziennych spraw.

Subskrybuj RSS - wypoczynek